כותבים על האתר

נקיון "אתר מצפה ים"
המפגש עם ותיקי מצפה הים
"דור המייסדים" אמצע נתניה

קילנו מכתב מעיריית נתניה, מגב' אורנה פרץ, מנהלת היחידה לפניות הציבור, שבו היא כותבת שבעקבות פנייתינו עיריית נתניה עובדת באתר "מצפה ים" ומפנים את הפסולת מהמקום.

המפגש עם וותיקי מצפה - הים,

חברי קיבוץ יד מרדכי.

לקט רשמים :

 

ג'סטין : זכיתי במשהו שלא כל אחד זוכה בו : לטעת עץ עם                                            ותיקי מצפה הים.

 

אדיר :  הערכתי מאד את בואם של וותיקי מצפה הים לבית ספרנו. אהבתי את התשובות   לשאלות  ששאלנו. מאד חשוב לדעת שבזכות האנשים הנפלאים הללו אנו ממשיכים את החיים פה.

 

מגן :    היה מאד נעים לראות את וותיקי החלוצים אצלנו בבית הספר.  הוותיקים סיפרו לנו איך  הם  הגיעו לארץ ואיך הגיעו לעיר שלנו. למדתי על הסימנים שאותתו לאוניות המעפילים.  היה לי נעים ומרגש לאחוז בידו של החלוץ, שעבר כל כך הרבה קשיים ולנטוע אתו עץ.  אני אזכור את היום הזה לכל החיים.

 

שני:   התרגשתי ושמחתי לפגוש את וותיקי "מצפה הים". למדתי על הקמת "מצפה הים" , על החריצות שלהם ועל שיתוף הפעולה ביניהם. אני גאה בהם על כך שהם הקימו קיבוץ לתפארת- קיבוץ יד מרדכי.

 

אור : היה זה בוקר מרגש ומיוחד במינו  - המפגש עם וותיקי "מצפה הים". נהנתי מאד  מן הנטיעות הדור הצעיר  נטע עם דור הוותיקים.  למדתי שאחת הוותיקות נשארה  בנתניה והמשיכה  להתגורר בעיר עם בעלה, ולא הצטרפה לקיבוץ יד מרדכי. וותיקה זו ניהלה שנים רבות את מלון "מצפה הים" בנתניה. שמה – הגברת דבורה קמחי.

 

 

טל:   המפגש היה מעניין ומיוחד. הוותיקים חברי יד מרדכי  סיפרו לנו כיצד חגגו את החגים. אבל  "חג הקיבוץ" היה משהו חדש בשבילי. היום בו עזבו הוותיקים את מצפה הים והתיישבו על  אדמת יד מרדכי נקרא  "חג הקיבוץ".

 

 

לאחרונה הסתיים שיחזור מספר אתרים היסטוריים בנתניה. בין המבנים, "בית הבאר" - מקום בו שוכנת הבאר הראשונה של נתניה, ו"מצפה הים" - בו מבנים היסטוריים אשר בעברם שימשו כקיבוץ בתוך המושבה נתניה, שלימים הפכה לעיר ואם בישראל. מטרת השיחזור היא הכשרת המבנים לצורכי לימוד, תיעוד והעלאת המודעות הציבורית למורשת העיר. בשבוע שעבר, במסגרת טקס נטיעות וחיזוק שורשים, נפגשו ילדי בית הספר "יהודה הנשיא" עם משלחת המורכבת מוותיקי קיבוץ יד מרדכי, אשר ייסדו בראשית דרכם התיישבות קיבוצית במבנים הנמצאים ב"מצפה הים". קבוצת המייסדים שבה לאחר כ-60 שנה לביתם הראשון בישראל, והתלמידים זכו ללמוד ממקור ראשון על מורשת מקום. הדור הצעיר זכה אף להטביע את חותמו בהיסטוריה על ידי נטיעת עצי פרי במרכז המבקרים החדש שהוקם ב"בית הבאר".

21.1.2003      אמצע נתניה

טלרום מפעילה סליקת כרטיסי אשראי ותשלומים באינטרנט